کمپرسور

کمپرسور یکی از دستگاه های مکانیکی است که امروزه در صنایع کوچک و بزرگ بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از کمپرسورها به طور کلی برای فشرده سازی انواع مختلف گازها استفاده می شود. در واقع ، کار کمپرسور ایجاد نیروی مکش مورد نیاز برای مکش گاز مبرد از اواپراتور ، فشرده سازی گاز و سپس ارسال آن به کندانسور است ، جایی که گاز به مایع تبدیل می شود. مکش کمپرسور گاز را از سمت راست به فشار بالا منتقل می کند و حجم گازی که باید فشرده شود به جابجایی پیستون کمپرسور بستگی دارد.

انواع کمپرسور

  • کمپرسور دینامیک
  • کمپرسور جابجایی مثبت
  • کمپرسور پره‌ای
  • کمپرسور فرفره ای
  • تشدید کننده‌های فشار
  • کمپرسور کمکی
کمپرسور دینامیک

در این نوع کمپرسورها ، انتقال انرژی به سیال مداوم است. کمپرسورهای دینامیکی در فشار کم و دبی بالاتر استفاده می شوند. کمپرسورهای دینامیک در دو طرح محوری و شعاعی موجود هستند. به طرح های شعاعی اغلب کمپرسور توربین یا کمپرسور توربین شعاعی و به طرح های شعاعی اغلب کمپرسور گریز از مرکز گفته می شود. برخلاف کمپرسورهای جابجایی جریان ثابت ، کمپرسورهای دینامیکی با فشار ثابت کار می کنند. عملکرد دینامیک کمپرسور تحت تأثیر شرایط خارجی قرار می گیرد ، از جمله تغییر جزئی در فشار ورودی که باعث تغییر بزرگ ظرفیت می شود.

کمپرسور پره‌ای

این نوع کمپرسور از تعدادی پره تشکیل شده است که در شکافهای شعاعی روتور قرار می گیرد. روتور در یک محفظه دایره ای شکل بزرگتر یا پیچیده تر از فاصله نصب می شود. با چرخش روتور ، پره ها به داخل شکاف وارد و خارج می شوند و تماس با دیواره محفظه را حفظ می کنند. بنابراین مجموعه ای از حجم های کاهش یافته توسط پره های چرخان ایجاد می شود. کمپرسورهای پره ای دوار به همراه کمپرسورهای رفت و برگشتی یکی از قدیمی ترین فناوری های کمپرسور هستند. با اتصال پورت مناسب ، کمپرسورهای پره ای می توانند به عنوان کمپرسور یا پمپ خلاuum عمل کنند. کمپرسورهای پره ای می توانند ثابت یا قابل حمل و تک مرحله ای یا چند مرحله ای باشند و توسط یک موتور الکتریکی یا یک موتور احتراق داخلی رانده می شوند.

کمپرسور جابجایی مثبت

در این کمپرسورها انرژی به طور متناوب یا دوره ای به مایع منتقل می شود. مقاومت فشاری این کمپرسورها بیشتر از نوع دینامیکی است. البته جریان این کمپرسورها به مراتب کمتر از نوع دینامیکی است. نیروی محرکه کمپرسورها ، بسته به قدرت آنها ، می تواند برقی یا دیزلی باشد. ویژگی این نوع کمپرسورها این است که حجم معینی از گاز یا هوا را در خود محصور می کند و سپس با کاهش سطح حجم محصور شده فشار را افزایش می دهد.

کمپرسور فرفره ای

کمپرسور اسکرول به پمپ اسکرول و پمپ خلا sc اسکرول معروف است که از تیغه های مارپیچ دو لایه برای پمپاژ یا فشرده سازی مایعات مانند مایعات و گازها استفاده می کند. هندسه تیغه می تواند به صورت ورودی ، مارپیچ Archimedean یا منحنی ترکیبی باشد. کمپرسورهای اسکرول نسبت به کمپرسورهای دیگر نرم ، آرام و بی خطرتر کار می کنند و اندازه آنها کوچکتر است.

تشدید کننده‌های فشار

تشدید کننده فشار باعث افزایش فشار مایع در سیال می شود. تشدید کننده فشار فقط برای جریان های بسیار کم. پیستون فشار کم هنگام پر شدن محفظه فشار بالا از هوا بالا می رود. وقتی مایع تولید کننده فشار وارد محفظه می شود ، پیستون به سمت پایین رانده می شود و مایع تحت فشار زیاد خارج می شود. تقویت کننده فشار می تواند در یک فرایند دوره ای تا محدوده سطح فشار از پیش تعیین شده کار کند. تمام گازهای خنثی از این طریق می توانند فشرده شوند. هوا می تواند در تقویت کننده فشار نیز فشرده شود ، اما باید کاملاً بدون روغن باشد تا از احتراق خود به خود جلوگیری کند.

کمپرسور کمکی

این یک کمپرسور است که هوای از قبل فشرده شده را فشار بیشتری می دهد. این کمپرسور برای جبران فشارهای کاهش یافته در طول خطوط لوله طولانی یا در مواردی که فشار بیشتری در روند کار مورد نیاز است ، استفاده می شود. فشرده سازی ممکن است یک مرحله ای یا چند مرحله ای باشد و کمپرسورها می توانند دینامیکی یا جابجایی داشته باشند ، اما کمپرسورهای پیستونی متداول ترین آنها هستند. توان مورد نیاز کمپرسور کمکی با افزایش نسبت فشار افزایش می یابد ، در حالی که جرم متحرک کاهش می یابد. منحنی توان که تابعی از فشار ورودی است ، عموماً شبیه منحنی پمپ خلاuum است.