رزین

رزین ها به گروه پلیمرها تعلق دارند و می توانند از هر دو منبع طبیعی و مصنوعی (مصنوعی) تولید شوند. این مواد به دو شکل نیمه جامد و مایع یافت می شوند که دارای خواص و کاربردهای مختلفی هستند. نوع طبیعی این مواد شفاف است و از اشتعال بالایی برخوردار است و بین زرد تا قهوه ای رنگ دارد. این مواد به راحتی در حلال های آلی مانند اتر حل می شوند اما در آب حل نمی شوند. تنها تفاوت نوع مصنوعی با نوع طبیعی از نظر خصوصیات شیمیایی و نحوه ساخت آنها است.

مشخصات کلی رزین ها

رزین ها ترکیباتی هستند که از زنجیره های طولانی با وزن مولکولی بالا ساخته شده اند. این زنجیره ها دارای گروه های فاکتور فعال هستند. از نظر مشخصات ظاهری مانند: ویسکوزیته ، رنگ ، شفافیت و غیره هیچ یک از مشترکات با یکدیگر نیستند ، اما وظیفه همه رزین ها (چسبندگی ، تشکیل فیلم ، مقاومت) یکسان است.

برای بهبود خواصی از جمله مقاومت شیمیایی ، مقاومت ، تنظیم جذب رطوبت ، عملکرد خوب در دمای بالا ، ماندگاری و گرانروی ، به ترکیبات رزین اضافه می شود. رزین ها معمولاً در برابر روغن و چربی مقاوم هستند اما در صورت قرار گرفتن در معرض طولانی مدت متورم می شوند. این مواد در برابر نفوذ گازها و رطوبت هوا دوام ندارند. به عنوان مثال ، اگر مدت طولانی در معرض گازهایی مانند ازن قرار بگیرند ، واکنش های اکسیداسیون و احیا را تجربه می کنند.

رخی از مواد پوشش (رنگ ، چسب ، درزگیر و غیره) توانایی تشکیل یک فیلم (لایه نازک) بدون رزین را ندارند ، این رزین است که امکان تشکیل فیلم را فراهم می کند. وظیفه رزین این است که اجزای سازنده را برای رسیدن به توزیع یکنواخت در کنار هم نگه دارد. به شرطی که نوع پوشش متناسب با ماهیت رزین باشد.